Investujte chytřeji: těchto 5 novinek vám v tom pomůžou

Milí přátelé,

mám pro vás další nálož novinek z realitního trhu, které vám pomůžou dělat lepší rozhodnutí a vydělat více peněz. Pojďme na to! 

1) Hypotéky zlevní zhruba na polovinu: Naprosto souhlasím s ekonomem Lukášem Kovandou, který taky očekává pokles úrokových sazeb do dvou let. K čemu to povede? Ke zvýšené poptávce po nemovitostech a růstu jejich cen. Týkat se to má zejména panelákových bytů. Kupte dnes a za 2 roky si velmi pravděpodobně poděkujete.

2) Domy levnější než byty: V několika městech po celé ČR najdete domy levnější než byty. Třeba v Uherském Hradišti pořídíte metr čtvereční rodinného domu za 28 tisíc, u bytu je to skoro 50 tisíc. Čím to je? I tím, že u domů často vznikají další náklady. Podobná situace vzniká v Brně, Hradci Králové nebo Českých Budějovicích. Mějte tyto lokality v merku, objevují se tam zajímavé příležitosti ke flipování. 

3) Stavby v Česku stojí: Stavební úřady letos v březnu vydaly meziročně o 13,3 % méně stavebních povolení než loni a bylo zahájeno o pětinu méně bytových staveb. Letos tak stavební firmy očekávají pokles trhu zhruba o 2 %. To velmi pravděpodobně přispěje k růstu cen nemovitostí v příštích měsících a letech. 

4) Nájmy rostou dvojciferným tempem: Ceny nájmů v Česku se za poslední rok zdražovaly v každém čtvrtletí. V prvním kvartálu v průměru o 12,3 %, ve druhém o 16,7 %. Růst nájmů odpovídá trendu inflace a podle analytiků nás další růst ještě čeká. Zahrňte tento trend ve svých kalkulacích u budoucích investic. U těch stávajících ale opatrně. I nadále platí, že nejlepší nájemník je stabilní nájemník. 

5) Lokalita je pro realitní investice v Česku klíčová: vyplývá to i z podrobné analýzy Seznam Zpráv. Potvrzuje to, co neustále opakuju mým klientům. Zapomeňte na Prahu a Brno. Soustřeďte se na „přehlížené“ regiony - konkrétně Ostravsko a severozápadní Čechy. Ale i u nich záleží na načasování. Platí, že čím dříve začnete, tím lépe. Ceny bytů totiž napříč republikou rostou rychleji, než rostou mzdy. 

Nejtěžší je vždycky první krok. Jakmile ho ale uděláte, tak si poděkujete. Napište mi a my vás s týmem připravíme na vaši vlastní investorskou cestu. 

Těšíme se na vás, 

Libor Váka s celým týmem