Nejzásadnější novinky z realitního trhu

Milí přátelé,

pohodlně se posaďte. Mám pro vás zajímavé informace, které vám pomůžou u příštího investiční rozhodnutí.👇

1) V Česku je podle DataIligence aktuálně 223 000 investičních bytů, které vlastní zhruba 71 000 majitelů. Podle jiných zdrojů je to ještě diametrálně víc. Vezměte to jako motivaci a naskočte se do světa investic do realit. 

2) RealIndex pootevírá okno příležitosti: v ČR je rozdíl mezi nabídkovou a realizovanou cenou bytů a domů zhruba 12-13 %. Pokud průměrný kupující zvládne srazit cenu dolů takto, vy to můžete zvládnout třeba o 20 %. 

3) Další povzbuzující zpráva přichází od ČNB – ukazatel DSTI od 1. července končí. To znamená, že se dveře k úvěrům ještě více otevřou. Tento krok by mohl nakopnout poptávku po nemovitostech, a tím pádem i další růst jejich cen. 

4) Nájmy jdou nahoru: od ledna do března 2023 vzrostly v průměru o 12,3 %, ve druhém čtvrtletí s meziročním nárůstem dokonce 16,7 %. Vyšší průměrná cena nájmů = vyšší návratnost pro investora. A tento trend se rozhodně nezastaví. 

5) Investiční tip: v Praze za poslední dva roky nájemné zdražilo o 40 %, ale ceny nemovitostí klesají. V Ostravě je největší cenový propad u bytů do 70 m². A v Ústeckém kraji klesly ceny větších bytů (3+1 a 4+1) v některých okresech až o 30 %. Svým klientům vždycky říkám, aby mířili na výnosové procento alespoň v hodnotě 10 %. Zapněte kalkulačky a běžte do terénu, příležitostí přibývá. 

Realitní trh nikdy nespí. Sledujte mě na LinkedInu nebo Instagramu a budete dostávat pravidelný přehled praktických novinek. Každý měsíc pro vás shrnu nejzásadnější témata a některá podrobněji rozepíšu. 💡